Tekil Mesaj gösterimi
Okunmamış 9.03.2013, 23:14
tamu89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye

Nereden: Croatia
Etiketlendi : 1 Yazıda
Etiketlendi: 0 Başlıkda
Arrow Telif Şikayeti Yapan Kişiye Ulaşmak [Taslak Yazı]

Arkadaşlar merhaba;

Geçen gün bir konu açmıştım. Kanalımdaki bir video telif şikayeti almıştı ve telif şikayeti yollayan kişiyi(kurumu) youtube içerisinde bulamamıştım. Kısacası şikayet eden kişi (kurum)' ye ait bir youtube kanalı yoktu. Bu nedenle temasa geçip, şikayetini geri alması için ulaşamıyordum. Fakat, biraz araştırma yaptıktan sonra bazı bilgiler edindim ve bu bilgileri size sunmak istiyorum.

Öncelikle ilk açtığım konunun linkini vereyim;
KONU BURADA ARKADAŞLAR TIKLAYINIZ.

Arkadaşlar konuda gördüğünüz gibi şikayet eden kuruma ulaştım ve şikayetlerini geri aldırmayı başardım. Şimdi bunu nasıl yaptım anlatayım;

*Öncelikle beni şikayet eden kurumu değişik kombinasyonlarla youtube da aradım fakat bulamadım.
*Daha sonra google da aratarak, kurumun bir hırvat tv kanalı olduğunu gördüm.
*Kanalın resmi sitesine girdim ve iletişim bölümünü aradım. Haliyle site hırvatça olduğundan ve ingilizce desteklemediğinden iletişim bölümünü bulamadım.
*Mantık olarak iletişim bölümü, sayfanın en aşağısında yer alır fakat o kadar çok link verilmiş ki bulmak bir ömür sürerdi
*Hemen google translate girdim ve iletişim kelimesini Türkçeden, Hırvatçaya tercüme ettirdim.
*Daha sonra tv kanalının sitesine girerek iletişim bölümüne ulaştım. Buradan mail adreslerini buldum ve aşağıda ki maili attım.

*İngilizce metinde yardımlarından dolayı LoKi arkadaşımıza teşekkürler
Kod:
Hi;

I am "İSMİNİZ", and have a YouTube Channel named as "KANAL İSMİNİZ" . I used 
your video and so sorry for this. Please accept my apology. 
I have been truly regretful. 
Please withdraw from your complaint. 
If you do this, i will be grateful.

For withdraw from your complaint; [email protected]

TELİF YİYEN VİDEONUZUN TAM İSMİ
http://www.youtube.com/XXXXXXX

Best Regards
İSMİNİZ
MEALİ;
Kod:
Merhaba;

Ben ...... ve ben ..... youtube kanalının sahibiyim. Sizin videonuzu 
kullandım ve bunun için çok üzgünüm. 
Lütfen özrümü kabul ediniz. Gerçekten pişmanım. 
Lütfen şikayetinizi geri çekiniz. Eğer bunu yaparsınız, minnettar olacağım.

Şikayetinizi geri çekmeniz için; [email protected]

TELİF YİYEN VİDEONUZUN TAM İSMİ
http://www.youtube.com/XXXXXXX
Mail içeriğine, geri çekmenin nasıl olması gerektiğinide eklemeniz yararınıza olacaktır. Şöyleki;
Telif gönderen kişinin bu itirazını geri çekmesi için youtube kesin maddeler belirlemiş. Size aktarayım;

1) Telif şikayeti hangi mail adresi ile yapıldıysa, o mail üzerinden youtube a ([email protected]) mail atılmalıdır.
2)Mail içeriğinde şu yazmalı;

KİŞİ TÜRK İSE;
Mail başlığı; Geri çekme beyanı
Mail İçeriği; İşbu belgeyle telif hakkı ihlali hak talebimi geri çekiyorum.
Telif yiyen videonun tam url si;www.youtube.................
imza; Kişinin tam yasal ismi

KİŞİ YABANCI İSE;
Subject heading;A statement of retraction
Mail content; I hereby retract my claim of copyright infringement
The complete and specific URL of the video in question; www.youtube................
An electronic signature; Typing your full legal name will do

Arkadaşlar gördüğünüz gibi sizi şikayet eden kişi (kurum) youtube da bir kanala sahip değilse bile onu bulabilirsiniz. Resmi site ingilizce olmasa bile google translate ile "iletişim" kelimesini çevirebilir ve ilgili mail adresine ulaşabilirsiniz.

ŞİDDETLE TAVSİYE;
Arkadaşlar ben yukarıda ki maili hırvat tv kanalına atmıştım. Bu nedenle maile hırvatça kelimelerde eklemiştim (merhaba, teşekkürler, iyi günler gibi) Bu kelimeleri google translate ile çevirip eklemiştim. Bu gibi küçük jestler, karşı tarafın kararını olumlu yönde etkiler diye düşünüyorum. Sizde yukarıda ki maili atacağınız zaman bu şekilde jest yapabilirsiniz.

( Yanlışlıkla alakasız uyruktaki insanlara yollanmasın diye Hırvatça kelimeleri yukarıda ki taslaktan çıkardım. )

Arkadaşlar umarım bu konu size yardımcı olabilir. Bu konu sayesinde bir kişi bile telif şikayetini geri aldırabilirse çok mutlu olurum.

DİKKAT;
Yukarıda yazmış olduğum taslak %100 doğru olmayabilir. Basit bir ingilizce kullanarak hazırladım. İngilizce seviyesi iyi olan bir arkadaşımız doğruluğunu teyit ederse çok daha iyi olur. Eksik bir yer varsa da bu konuyu editler ve en doğru şekilde eklerim.

Arkadaşlar lütfen bu konu işinize yararsa buraya yazın. Bende aşağıdaki listeye ekleyeyim.

BU KONU SAYESİNDE TELİF ŞİKAYETİNİ GERİ ALDIRANLAR (Sadece haberim olanlar)
1) bakımcı
2) burakpaker
3) mustafa
4) Clown-99
5) Sume
6) ch1vas

BURADA YAZANLAR KONUDAN BAĞIMSIZDIR
not: Arkadaşlar kendi konumla ilgili olarak, yukarıda ki maili attığımda, Tamara isimli bir bayan geri dönüş yapmıştı. Bu seferlik affedeceğini söyleyerek telif uyarısının geri alınmasını sağlamıştı. Bunun karşısında boş durmadım ve Tamara isimli hanımefendiyi araştırdım. Kendisinin twitter adresi ve youtube kanalına ulaştım. Evet arkadaşlar, youtube kanalına ulaştım. Bu hırvat kanalı resmi olarak youtube hesabına sahip değil fakat çalışanları aktif olarak kullandıkları birer youtube kanalına sahipler. Büyük ihtimal bu şekilde video görüldü ve telif şikayetini yolladılar.

Herneyse;

Şikayetin geri alındığını gördükten sonra hemen Tamara hanıma teşekkür maili attım. Dünyanın en güzel bayanı. Milyonlarca kez teşekkürler yazdım ve şu swf yi video haline getirerek yolladım (http://media.noob.us/thankyous.swf)

Maili attıktan 1 saat sonra cevap geldi. Çok tatlı olduğumu yazmış

Hemen bir mail daha attım ve hırvatça bir kaç kelime kullandım, mail içerisinede kırmızı bir gül resmi yerleştirdim. "keşke, gerçek bir gül verebilseydim" diye de ekledim. Tekrar cevap geldi. Facebook üzerinden beni eklemiş. Bakalım konuşmaya devam ediyoruz. Kendisi gerçekten tatlı bir bayan.

Konunun ana fikri; Kötü başlayan herşey, kötü bitmek zorunda değildir. Bakarsınız hırvatistandan bir gelin getiririm

Şaka bir yana, kendinize iyi bakın
Reklamlar