Tekil Mesaj gösterimi
Okunmamış 30.01.2019, 00:56
Üye

Etiketlendi : 0 Yazıda
Etiketlendi: 1 Başlıkda

Alıntı:
vergimüfettişi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar Vergi Dairesinin gönderdiği yazıyı burdan nasıl ekleyebilirim?

Bu arada vergi dairesi size şirket kurun demiyor. Düzenli olarak aldığınız kazançların geriye dönük vergisini istiyor. Usul ve esastan hatalar yaptıkları için de sizin beyanname vermeniz istiyorlar. Böylelikle dava açma hakkınız olmayacak ve 15 gün içinde verginin tamamını ödeyeceksiniz.

Bizim danışmanlığını yaptığımız arkadaş 5 yılda 300 bin kazanmış. 300 bin KDV dahil tutar olup, iç iskonto yoluyla KDV hesaplıyorlar.

(300.000x0,18)/1,18=45.762,72 TL KDV beyan etmeniz gerekiyor. Geriye kalan
254.237,28 TL yi Gelir Vergisi Matrahı olarak hesaplamanız gerekirken, Vergi Dairesi diyor ki Gönüllü Uyum Projesi kapsamında, bu tutarın yarısını matrah olarak dikkate alacaksınız.
254.237,28/2=127.118,14 TL Sizin gelir Vergisi Matrahınız oluyor. Sonra hangi vergi dilimine girdiyse, ona göre gelir vergisi hesaplanıyor.

Bu kazancın tamamını 2018 yılında elde ettiğimizi varsayarsak; 34.971,35 TL gelir vergisi ödemeniz gerekmektedir.

2018 yılı için 80.000 TL'den fazlası için %35 oranında Gelir Vergisi hesaplanır.

Ayrıca pişmanlık Gelir Vergisi ve KDV haricinde pişmanlık zammı ödemeniz gerekmektedir.

hocam senin hesaba göre 300 kazanan birine 200 den fazla çıkarıyorsun kimse bu kadar yüksek ödemedi genelde %50 sine çökecek şekilde ayarlıyorlar.

bu işler için doğru düzgün bir mevzuat bulunmadığından ülkede tamamen sektöre darbe olarak nitelendiriyorum.
inşaata destek olurken tamamen global hizmet veren birine destek olmazsan ülkeden kaçırırsın.

kimseyi vergi ödemeye çağırmıyorum çünkü bu ülkece zarar etmemize bu işlerin elimizden alınmasına yabancılara kaptırmaya neden olur.

Neden mi.
Senin yaptıgın işi ben yurt dışına çıkıp yapacağım sen vergi kdv ile boğuşurken ben onları reklama yatıracağım.